مبانی نظری پژوهش اعتیاد (فصل 2)

مبانی نظری پژوهش اعتیاد (فصل 2)
رشته تحصیلی : مبانی و پیشینه نظری

فرمت فایل : docx

تعداد صفحات : 18

حجم فایل (به کیلوبایت) : 95

فرمت دانلود : رار/ زیپ

مبلغ : 17000 تومان

خرید و دانلود

مبانی نظری اعتیاد در 18 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

کامل و قابل ویرایش

شامل منابع داخلی و خارجی

منبع نویسی استاندارد

بخشی از مبانی نظری:

تعاریف اعتیاد

اعتیاد یک اصطلاح عامیانه وغیرعلمی و به معنای وابستگی بیمارگونه به  مصرف یک یا چند نوع ماده مخدر است که سبب بروز رفتارهای موادجویانه شده و در صورت عدم مصرف مواد مورد نظر، علایم محرومیت در فرد معتاد بروزمی کند.منظوراز مواد، یک ماده شیمیایی –نه خوراکی است که پس از مصرف ،وابستگی و نیاز شدید در فرد به مصرف دوباره آن ایجاد می کند( صابری، 1384؛ به نقل از بهاری،1392)

به طور متعارف ، اعتیاد برای شناسایی رفتارهای خود مخربی به کار می رود که شامل مولفه های دارویی است.این واژه مختص کسانی است که گرفتار وابستگی جسمی به یک یا بیش از یک داروی غیرقانومی هستند. این تعریف شامل هوس کردن شدید مواد و نیاز به مواد بیشتر برای کسب همان اثرقبلی است(دی کلمنته، 2003).

بین سوء مصرف مواد و اعتیاد تفاوت وجود دارد. مصرف ماده ای که خلق و رفتار را تغییر می دهد لزوما سوءمصرف مواد تلقی نمی شود مگر آنکه عملکرد مصرف کننده را به طرزی منفی تحت تاثیر قراردهد. مشکل فرد فقط موقعی اعتیاد تاقی می شود که نشانه های مرضی جسمی ترک یا تحمل نسیت به ماده مخدر وجود دارند. اعتیاد عادت اکتسابی است که زمانی ظهور کرده وخاموش کردن آن حتی در مواجهه با پیامدهای بسیار منفی و چشمگیر آن دشوار است. واژه وابستگی حاکی است که الگوی رفتار شامل کنترل ضعیف خود فرمانی است که با وجود بازخورد منفی ادامه  دارد و اغلب به نظر می رسد خارج از کنترل باشد (دی کلمنته، 2003). پادینا و سکول (1983) معتقدند که در بحث از مصرف مواد در نوجوانی، رفتارهای وابسته به مصرف مواد متأثر از عوامل درون شخصیتی – برون شخصیتی و اجتماعی – فرهنگی است (به نقل از بهاری،1392).

مطالب مندرج در فایل:

تعاریف اعتیاد

ملاک‌های تشخیصی DSM-IV-TR برای وابستگی به مواد

ملاک های تشخیصی DSM-5

پیشینه مواد مخدر در ایران

آشنایی با شایعترین مواد برای سوء مصرف 

مدل‌های نظری سوگیری توجه

نظریه مشوق-حساس سازی

نظریه طرحواره فعال

نظریه دل مشغولی کنونی

نظریه شرطی کلاسیک

مدل ترکیب نظری

منابع